a

Konsultacje lekarskie wielu specjalności oraz oferta badań diagnostycznych w tym badań laboratoryjnych. Medycyna podróży.

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl
ul. Kamieńskiego 47; Kraków, 30-644

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  porady   >  Czym są wodorowe testy oddechowe?

Czym są wodorowe testy oddechowe?

Szybkie i skuteczne zdiagnozowanie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego jest niezbędne do tego, by Pacjent mógł cieszyć się zdrowiem. Co diagnozują wodorowe testy oddechowe? Odpowiedź znajdą Państwo w artykule.

Jaki cel ma przeprowadzenie wodorowych testów oddechowych?

Wodorowe Testy Oddechowe (WTO) to bezpieczna i nieinwazyjna metoda diagnostyczna, dzięki której możliwa jest ocena poziomu wodoru w wydychanym powietrzu. Stosuje się je do rozpoznawania wielu chorób gastroenterologicznych – czynnościowych oraz organicznych. Testy są przeprowadzane, kiedy istnieje podejrzenie nieprawidłowego wchłaniania lub nietolerancji laktozy, fruktozy i innych cukrów ( sacharozy, sorbitolu, ksylitolu ) lub zespołu przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO).

Skąd bierze się wodór w wydychanym powietrzu?

Wodór wytwarzany jest w procesie fermentacji jako rezultat oddziaływania bakterii na węglowodany w jelicie cienkim lub grubym. Następnie przedostaje się do krwi i płuc, po czym zostaje usunięty drogami oddechowymi.

Jakie objawy są wskazaniem do wykonania WTO?

Badanie przede wszystkim przeznaczone jest dla osób zmagających się z przykrymi objawami ze strony układu pokarmowego. Wskazaniem do wykonania testu jest zespół jelita nadwrażliwego, biegunka, wzdęcia, bóle brzucha. Poziom wydychanego wodoru mierzony jest przy użyciu aparatu Gastro Check.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania testów na nietolerancje pokarmowe?

Pomimo tego, że wodorowe testy oddechowe to badanie nieinwazyjne, istnieją pewne określone przeciwwskazania do ich przeprowadzenia. Jednym z nich jest wrodzona nietolerancja fruktozy – obciążenie tym cukrem prostym może wywołać ciężką hipoglikemię. Innym przeciwwskazaniem jest stwierdzona wcześniej hipoglikemia poposiłkowa. Przeciwwskazaniami względnymi do wykonania testu są: przyjmowanie przez Pacjenta antybiotyków w ciągu 4 ostatnich tygodni, kolonoskopia i radiografia wykonane w ostatnim miesiącu. Przy podejrzeniu przerostu bakteryjnego ( SIBO ) należy na 2 tygodnie przed badaniem wykluczyć stosowanie probiotyków z diety. Przeciwwskazaniem względnym jest także obecność u Pacjenta ileostomii (z wyjątkiem diagnostyki SIBO).

Jak przebiega badanie?

Pierwszy pomiar wykonuje się u Pacjenta, który przychodzi do placówki medycznej na czczo, najlepiej bez wcześniejszego umycia zębów. Podaje się wówczas do wypicia roztwór wodny określonego typu cukru. Następnie Pacjent wydycha powietrze do urządzenia ( przez sterylny ustnik ) w określonych odstępach czasu. Za wynik pozytywny uważa się wzrost stężenia wodoru w wydychanym powietrzu przekraczający 20 jednostek powyżej jednostki bazowej. Czas trwania badania wynosi w zależności od zastosowanego cukru od 2 do 3 godzin.

Jak Pacjent powinien przygotować się na testy na nietolerancje pokarmowe Kraków ?

Niezwykle istotne jest przygotowanie się Pacjenta do testów. Ważne jest, by powstrzymać się od palenia papierosów i spożywania alkoholu na dzień przed badaniem. Pacjent powinien być na czczo przez co najmniej 14 godzin. Przez ten czas może pić jedynie wodę niegazowaną. Dzień przed badaniem należy unikać produktów wysokobłonnikowych, soków, warzyw powodujących wzdęcia, produktów mlecznych, które zawierają laktozę oraz węglowodanów złożonych. Istotne jest też, by Pacjent nie żuł gumy przed badaniem. Nie powinno się zażywać leków przeczyszczających (np. Duphalac, Lactulosum) w ostatnich 2 dniach przed badaniem.

W Przylądku Zdrowia przeprowadzamy Wodorowe Testy Oddechowe!

Gdzie najlepiej zapisać się na testy na nietolerancje pokarmowe Kraków? W Przylądku Zdrowia wodorowe testy oddechowe wykonywane są w godzinach porannych we wtorki lub w środy, po wcześniejszym umówieniu terminu. Więcej informacji mogą Państwo uzyskać, dzwoniąc pod nr 570 577 000.

Skip to content