a

Konsultacje lekarskie wielu specjalności oraz oferta badań diagnostycznych w tym badań laboratoryjnych. Medycyna podróży.

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl
ul. Kamieńskiego 47; Kraków, 30-644

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  Blog   >  Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w upały?

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w upały?

Wysoka temperatura panująca w lecie może stanowić zagrożenie dla dziecka – nie tylko dla zdrowia, ale również jego życia. Ważne jest, by rodzice zapewnili mu maksimum komfortu i bezpieczeństwa w czasie, gdy jest gorąco. Jak chronić dziecko w upał?

Wysoka temperatura a termoregulacja u dziecka

Człowiek w procesie termoregulacji utrzymuje zarówno zewnętrzną (mierzoną na skórze), jak i wewnętrzną temperaturę ciała. O stanie zdrowia ludzi i zwierząt decyduje temperatura wewnątrz jamy brzusznej i klatki piersiowej (temperatura głęboka), która powinna wynosić od 36 do 38 st. C. W czasie upałów zdolność do utrzymania temperatury ciała optymalnej dla organizmu jest utrudniona, gdyż temperatura zewnętrzna blokuje utratę ciepła. Trzeba zaznaczyć, że najbardziej narażone na skutki upałów są małe dzieci i niemowlęta. Wynika to z faktu, iż nie rozwinęły się u nich jeszcze odpowiednio mechanizmy termoregulacji. Innym powodem jest to, że dziecięcy organizm posiada małą powierzchnię, przez co do przegrzania dochodzi dużo szybciej niż u dorosłego człowieka. Szczególnie chronione powinny być maluchy poniżej 4 roku życia.

Ochrona dziecka przed słońcem

Jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwa dziecka jest regularne podawanie mu płynów. Kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, z organizmu bardzo szybko wyparowuje woda, ale również elektrolity i minerały. Lekarze Kraków informują, że regularne przyjmowanie płynów zapobiega odwodnieniu organizmu. Co podawać do picia dziecku? Dobrze, jeśli będzie to woda niegazowana lub przegotowana. Można do niej dodać soku, mięty bądź cytryny. Istotna jest temperatura podawanego napoju– jeżeli będzie on za zimny, u dziecka może wystąpić infekcja gardła, którą powoduje zbyt duża różnica temperatur.

Spacery z dzieckiem  – czy są wskazane w gorące dni?

W lecie, kiedy upał jest uciążliwy, nie zaleca się wychodzenia z domu między godziną 11 a 14. Promienie słoneczne są wtedy najsilniejsze. Rodzice powinni pamiętać, aby dziecko wychodzące na zewnątrz miało nakrycie głowy. Związane jest to z faktem, iż najbardziej narażonym na przegrzanie narządem jest mózg i szybko może on zostać uszkodzony przez działanie wysokiej temperatury. Trzeba też pamiętać o lekkim, przewiewnym ubraniu oraz stosowaniu kremów z filtrem na wrażliwą skórę malucha.

Jak chronić niemowlę na spacerze przed przegrzaniem?

Lekarze Kraków apelują – w przypadku chęci spaceru z niemowlakiem w wózku, zakazane jest zasłanianie jego wnętrza pieluchą. Ogranicza ona bowiem przepływ powietrza, co następnie prowadzi do natychmiastowego wzrostu temperatury w środku. Rozwiązaniem sytuacji, gdy promienie słoneczne dostają się do środka wózka, może być spacer w miejscu zacienionym, lub użycie parasolki która nie utrudni przepływu powietrza. Zarówno w wózku przykrytym pieluchą, jak i pozostawione w zamkniętym samochodzie, dziecko jest narażone na szybki wzrost temperatury, co może mieć tragiczne skutki.

Jakie mogą być objawy przegrzania organizmu u dziecka?

W zależności od stopnia zaawansowania, objawy mogą się różnić. O przegrzaniu mogą świadczyć zaczerwienienie skóry i pojawienie się potówek, podwyższona temperatura ciała, zaburzenia świadomości, wymioty oraz ból głowy.  Jeżeli objawy zaniepokoją rodziców, należy natychmiast udać się do szpitala.

Bezpieczeństwo dzieci w czasie upału jest najważniejsze. Istotne, by rodzice ściśle przestrzegali zasad, dzięki którym nie dojdzie do odwodnienia, przegrzania organizmu dziecka czy nawet udaru słonecznego.

Skip to content