a

Konsultacje lekarskie wielu specjalności oraz oferta badań diagnostycznych w tym badań laboratoryjnych. Medycyna podróży.

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl
ul. Kamieńskiego 47; Kraków, 30-644

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  Blog   >  Jaki wpływ na zdrowie ma klimatyzacja używana w lecie?

Jaki wpływ na zdrowie ma klimatyzacja używana w lecie?

Często w upalne dni szukamy odrobiny ochłodzenia w pomieszczeniach klimatyzowanych. Trzeba jednak zaznaczyć, że niewłaściwe korzystanie z klimatyzacji może być groźne dla zdrowia. W jaki sposób oddziałuje ona na organizm? Lekarze Kraków tłumaczą!

Czy klimatyzacja jest dobrym rozwiązaniem w czasie wysokich temperatur?

Uruchomienie klimatyzacji zwłaszcza w upalne dni może wydawać się idealnym rozwiązaniem na ochłodzenie organizmu. Przez wysokie temperatury człowiek może odczuwać problemy ze skupieniem uwagi na wykonywanej pracy, mogą również pojawić się problemy z oddychaniem. Należy mieć świadomość, że gwałtowna zmiana temperatury, kiedy np. wychodzimy z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz, gdzie panuje upał, może być niebezpieczna. Nierzadko rezultatem jest infekcja gardła i przeziębienie. Jest ono spowodowane szokiem termicznym, który przechodzi organizm. W pomieszczeniach klimatyzowanych zaleca się więc ustawiać temperaturę zaledwie o kilka stopni niższą niż temperatura otoczenia.

Jakie zagrożenie niesie ze sobą przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu?

Przebywając w miejscu w którym temperatura powietrza jest znacznie niższa niż na zewnątrz, może dojść do zapalenia zatok, migdałków oraz gardła. Oprócz przeziębienia, długotrwałe przebywanie w pomieszczeniu klimatyzowanym, może spowodować wystąpienie infekcji układu oddechowego. Wywołują ją bakterie lub grzyby znajdujące się w urządzeniu. Bakterie mnożą się m.in. przez zbyt rzadką wymianę filtrów oczyszczających.

W jaki sposób nasz organizm reaguje na klimatyzację? Lekarze Kraków wyjaśniają!

Przede wszystkim należy wspomnieć o tym, że klimatyzatory powodują wysuszenie powietrza, co w sposób niekorzystny oddziałuje również na naszą skórę – może prowadzić do jej odwodnienia. W efekcie mogą pojawić się zmiany skórne. Stosowanie nawiewów w pomieszczeniach może być szkodliwe również dla spojówek – suche powietrze powoduje ich podrażnienie oraz zaburzenie równowagi narządu łzowego. Jeśli wykonujemy pracę w pomieszczeniu klimatyzowanym, warto korzystać z kropel nawilżających spojówki. Dzięki temu można uniknąć uczucia pieczenia, swędzenia a nawet obrzęku powiek. U osób cierpiących na różnego rodzaju alergie oraz u astmatyków mogą pojawić się ataki duszności, wywołane skurczem oskrzeli, na skutek przenikania do nich alergenów.

Czy można uniknąć niepożądanych skutków przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu?

W upalne dni, chcąc schłodzić się w pomieszczeniu poprzez uruchomienie klimatyzacji, trzeba pamiętać o zachowaniu rozsądku. Istotne jest ustawienie jak najbardziej optymalnej temperatury, tak, aby wychodząc na zewnątrz, nie doznać szoku termicznego. Lekarze Kraków nie zalecają nastawiania w samochodach nadmuchu bezpośrednio na twarz. Ważną zasadą jest też regularne dbanie o dezynfekcję samego urządzenia – nie tylko w pomieszczeniach, ale też w samochodach.

Jakie są zalety stosowania klimatyzacji w lecie?

Klimatyzacja, jeśli używa się jej z rozsądkiem może przynieść ulgę w czasie upałów szczególnie dzieciom i osobom starszym. Systematycznie czyszczone urządzenie jest bezpieczne dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie – klimatyzator stanowi bowiem zaporę przed alergenami.

Tags:
Skip to content