a

Konsultacje lekarskie wielu specjalności oraz oferta badań diagnostycznych w tym badań laboratoryjnych. Medycyna podróży.

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl
ul. Kamieńskiego 47; Kraków, 30-644

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  porady   >  Odroczenie czy nawet rezygnacja z określonego rodzaju szczepionki

Odroczenie czy nawet rezygnacja z określonego rodzaju szczepionki

Dzieci z rozpoznanym lub podejrzewanym schorzeniem neurologicznym stanowią grupę pacjentów, w której szczepienia często są odraczane, choć w wielu przypadkach nie ma ku temu uzasadnienia. Odroczenie czy nawet rezygnacja z określonego rodzaju szczepionki na rzecz innej, dotyczy bardzo konkretnych sytuacji klinicznych, a nie „schorzeń neurologicznych” jako grupy rozpoznań, ponieważ jest to grupa bardzo zróżnicowana. Dla dziecka z rozpoznaniem choroby neurologicznej zdecydowanie większym zagrożeniem jest przechorowanie choroby zakaźnej, niż podanie szczepionki przed nią zabezpieczającej. Często lekarze mają obawy przed kwalifikacją do szczepień dzieci z epizodem drgawek gorączkowych w wywiadzie, padaczką, mózgowym porażeniem dziecięcym, czy wrodzonymi wadami układu nerwowego. Kwalifikację do szczepienia ułatwić może zatem indywidualne podejście do pacjenta, spotkanie z neurologiem oraz odpowiednie dostosowanie kalendarza szczepień do potrzeb dziecka, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego neurologiczne problemy zdrowotne.

Należy podkreślić, że w razie wątpliwości, czy też podejrzenia choroby układu nerwowego specjalista neurolog odgrywa ważną rolę pomocniczą w bezpiecznej kwalifikacji do szczepienia. Od konsultanta nie oczekuje się jednak samej kwalifikacji do szczepień, a raczej ustalenia rozpoznania oraz wykluczenia chorób wymagających zachowania szczególnej ostrożności podczas kwalifikacji do szczepień.

Dr n. med. Olga Milczarek

Adiunkt Kliniki Neurochirurgii Dziecięcej IP UJ CM

Specjalista Neurolog, Neurolog Dziecięcy

Tags:
Skip to content