Konsultacje lekarskie wielu specjalności oraz oferta badań diagnostycznych w tym badań laboratoryjnych. Medycyna podróży.

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl
ul. Kamieńskiego 47; Kraków, 30-644

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  Blog   >  Co powinna zawierać apteczka osób podróżujących?

Co powinna zawierać apteczka osób podróżujących?

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, pakujemy rzeczy bardziej i mniej ważne. Ilu z nas jednak pamięta o tym, by zabrać w podróż solidnie wyposażoną apteczkę medyczną, dzięki której będziemy przygotowani na niektóre sytuacje? Co powinna zawierać? Lekarze Kraków zapraszają do zapoznania się z artykułem!

Co wziąć pod uwagę, pakując lekarstwa w podróż?
Wyposażając apteczkę turystyczną, warto mieć na uwadze charakter wyjazdu oraz jego cel. Inne preparaty będzie zawierała apteczka, kiedy będziemy zdobywać szczyty gór, a inne w przypadku wypoczywania na plaży. Istotny jest też stan zdrowia osób z którymi wyjeżdżamy. Rozmiar apteczki musimy często dostosować do rodzaju transportu, którym się podróżuje – większą ilość leków można zabrać ze sobą w podróż samochodem, natomiast jeśli apteczka pakowana jest do bagażu podręcznego, najlepiej, by była ona jak najmniejszych rozmiarów.

Jakie są elementy podstawowe, które powinny znaleźć się w apteczce? Lekarze Kraków wyjaśniają!
Do podstawowego wyposażenia apteczki, niezależnie od miejsca i charakteru wyjazdu, należą lekarstwa i środki opatrunkowe. Warto pamiętać o środku do dezynfekcji skóry, bandażach, gazie, jak również plastrach na otarcia. Zabranie powyższych elementów jest istotne zwłaszcza, gdy wybieramy się w podróż z dziećmi. Niezbędne do spakowania do walizki są też leki na chorobę przewlekłą, jeśli któryś z uczestników podróży je przyjmuje.

Jakie preparaty warto spakować do wakacyjnej torby?
Wyjeżdżając na wakacje, wbrew pozorom nietrudno jest nabawić się zatrucia pokarmowego, zwłaszcza, gdy posiłki spożywamy na mieście, w niesprawdzonych lokalach. Nasza apteczka powinna zawierać więc leki na dolegliwości żołądkowo – jelitowe, takie jak wymioty czy biegunka. Środkami, które warto mieć przy sobie w podróży, są leki na przeziębienie, ból gardła, ból głowy, środki przeciwgorączkowe i antywirusowe.

Dodatkowe środki, które dobrze zabrać ze sobą w podróż
Pozostałymi elementami, które warto zabrać ze sobą w podróż, są zapasowe okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, krople do oczu, repelenty przeciw ukąszeniom komarów, jak również kremy posiadające filtr ochronny SPF, kremy po opalaniu. Przydać się mogą także przybory, dzięki którym możliwe będzie wyciagnięcie ciała obcego. Możemy do tego użyć np. pęstety.

Przed podróżą, warto udać się do lekarza!
Oczywiście, wizyta lekarska nie będzie wymogiem, jeśli podróżujemy po Polsce czy też jednym z krajów Europy. Zaleca się jednak kontakt u lekarza medycyny podróży, mając w planach wycieczkę w odległe rejony. Jest to związane z zalecanymi przed podróżą w egzotyczne miejsca szczepieniami. Jeśli wybieracie się Państwo do Azji Południowo- Wschodniej, możecie zapoznać się z naszym artykułem, w którym zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące szczepień. W Przylądku Zdrowia można się umówić do lekarza medycyny podróży, który podczas konsultacji oceni czy i jakie szczepienia są konieczne przed wylotem. Na wizytę można zapisać się online lub telefonicznie.