+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  Blog   >  Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu A u dziecka?

Czym jest wirusowe zapalenie wątroby typu A u dziecka?

Każdego roku na świecie odnotowuje się około 1,4 mln zachorowań na ostre wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW typu A). Wirus przenosi się poprzez spożycie zanieczyszczonych pokarmów, wody oraz przez kontakt z osobą chorą. Występuje w głównej mierze na terenie Afryki i Azji Południowej – w krajach, gdzie warunki sanitarne są złe, a mieszkańcy nie przestrzegają zasad higieny.

Czym jest WZW typu A?

Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest ostrą chorobą zakaźną, potocznie nazywaną żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk. Wywołuje ją wirus HAV, namnażający się w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Cząstki wirusa przedostają się do kanalików żółciowych, a następnie do jelit, by zostać wydalone wraz z kałem. WZW typu A cechuje się uszkodzeniem komórek wątrobowych. Jest to choroba samoograniczająca się, nie powodująca przewlekłej choroby wątroby.

W jaki sposób dochodzi do zakażenia wirusem u dzieci? Lekarze Kraków odpowiadają!

Do zakażenia wirusem HAV u dzieci najczęściej dochodzi drogą pokarmową, w związku ze spożyciem  skażonej wody lub żywności. W naszym kraju na WZW typu A najczęściej  chorują dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Warto zaznaczyć, że narażone są też osoby, które mają na co dzień styczność z dziećmi (chociażby pracownicy przedszkola).

Jakie są objawy zapalenia wątroby typu A u dziecka?

Zakażenie WZW typu A u dzieci młodszych 6-10 może przebiegać bezobjawowo lub w łagodny sposób. Objawami zakażenia są symptomy podobne do grypy oraz objawy ze strony układu pokarmowego (zgaga, bóle brzucha wzdęcia, nudności).

Sposoby leczenia WZW typu A u dzieci

Podczas zdiagnozowanego ostrego zapalenia wątroby typu A, zazwyczaj stosuje się leczenie objawowe. W przypadku dzieci, które na skutek wirusa mają ostre objawy, konieczny jest pobyt w szpitalu. Lekarze Kraków zalecają lekkostrawną dietę, jak również odpoczynek, w tym częste spacery na świeżym powietrzu. Ważne jest, by nie zmuszać dziecka do jedzenia, jeśli nie ma apetytu. Dieta powinna zawierać m.in. pieczywo, ryż, białe gotowane mięso, ryby, kisiele, galaretki oraz dżemy. Warto zaznaczyć, że czas wydalania wirusa u niemowląt i małych dzieci może wynosić kilka miesięcy. Dziecko, w momencie, gdy całkowicie wyzdrowieje, nabywa odporność na WZW A.

W jaki sposób u dzieci diagnozuje się wirusowe zapalenie wątroby typu A?

W przypadku podejrzenia, że dziecko może być chore na WZW typu A należy jak najszybciej udać się do lekarza. Najprawdopodobniej Pacjent zostanie skierowany na badania krwi. Podstawową metodą weryfikacji jest badanie przeciwciał anty HAV w klasie IgM w surowicy.

Jak wygląda profilaktyka WZW A?

Profilaktyką wirusowego zapalenia wątroby typu A w głównej mierze jest częste mycie rąk, dlatego warto uczyć malucha, aby myło ręce za każdym razem, gdy są one zabrudzone (w szczególności po wyjściu z toalety, po kontakcie ze zwierzętami oraz po powrocie ze szkoły). Istotne są szczepienia ochronne dla dzieci i młodzieży. W przypadku kontaktu z chorym na wirusowe zapalenie wątroby typu A, Pacjentowi podaje się immuglobulinę anty HAV lub określoną szczepionkę (Avaxim, Havrix Junior lub Vaqta).