a

Konsultacje lekarskie wielu specjalności oraz oferta badań diagnostycznych w tym badań laboratoryjnych. Medycyna podróży.

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl
ul. Kamieńskiego 47; Kraków, 30-644

Aktualności

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  Blog   >  Jakie szczepienia dla podróżujących na wakacje do Azji Południowo-Wschodniej są zalecane?

Jakie szczepienia dla podróżujących na wakacje do Azji Południowo-Wschodniej są zalecane?

Dlaczego ważne są szczepienia dla podróżujących?

W ostatnim czasie można zaobserwować wzrost liczby osób, wybierających podróże w odległe zakątki świata. Zwiększyła się również świadomość na temat profilaktyki chorób występujących na danym terenie. Wizyta na innym kontynencie, często oznacza konieczność przystosowania się organizmu do panujących, odmiennych warunków, takich jak chociażby wilgotność powietrza, temperatura, a nawet inna kuchnia. Warto zaznaczyć, że coraz częściej odwiedzanym kontynentem jest Azja Południowo-Wschodnia. Przed wyjazdem do kraju w tym regionie, dobrze jest zapoznać się z listą zalecanych szczepień. Profilaktyka powinna polegać na ich przyjęciu przed wyjazdem oraz przestrzeganiu zasad higieny już na miejscu.

Jakie mogą być skutki podróżowania bez posiadanych szczepień?

Brak przestrzegania określonych zasad, może nieść ze sobą ryzyko zarażenia się chorobą panującą na danym obszarze. Szczepienia ochronne to bezpieczna forma profilaktyki przed chorobami, mogącymi występować w krajach o odmiennym niż umiarkowanym klimacie. Decydując się na zastosowanie profilaktyki, spokojniejszy jest nie tylko podróżny, ale też osoby, z którymi podróżuje, choćby przez uniknięcie konieczności skrócenia pobytu przez chorobę. Za przyjęciem szczepień może świadczyć fakt, że niektóre z nich uodparniają organizm nie tylko na jeden sezon, a na długie lata (np. szczepionka przeciw WZW typu A obowiązuje przez co najmniej 10 lat).

Od czego rozpocząć przygotowanie do wyjazdu do Azji Południowo-Wschodniej?

Przygotowując się do wyjazdu, dobrze jest z odpowiednim wyprzedzeniem udać się do placówki medycyny podróży. Wizytę najlepiej odbyć na 6-8 tygodni przed planowanym wylotem. Taki czas umożliwi zaplanowanie profilaktyki. Na miejscu Pacjent uzyska informacje dotyczące szczepień ochronnych, które powinny być wykonane przed wylotem, wyposażenia apteczki podróżującego i zasad higieny, o których powinien pamiętać. Wybierając się w podróż do Azji Południowo- Wschodniej, dobrze byłoby zabrać ze sobą dokument, w którym zawarte są informacje o posiadanych szczepieniach.

Jakie szczepienia dla podróżujących do Azji Południowo-Wschodniej są zalecane?

Najczęściej zalecanymi szczepieniami, w przypadku wyjazdu do krajów Azji Południowo-Wschodniej, są:

  • WZW A (żółtaczka pokarmowa) –w przypadku podróży do krajów o niskim poziomie higieny. Zarażenie może nastąpić poprzez picie zakażonej wody lub spożycie zakażonej żywności oraz kontakt z osobą chorą;
  • WZW B (żółtaczka wszczepienna) – można się zarazić poprzez kontakt z krwią osoby zakażonej; zwykle dochodzi do zarażenia podczas zabiegów medycznych
  • TĘŻEC i BŁONICA– do zakażenia tężcem dochodzi w przypadku kontaktu otwartej rany z zanieczyszczoną ziemią lub innym obiektem zakażonym bakterią; błonica atakuje błony śluzowe dróg oddechowych;
  • DUR BRZUSZNY – chorobę wywołuje pałeczka duru brzusznego; można zarazić się zarówno poprzez spożycie zakażonej żywności i wody, jak i poprzez kontakt z chorym;
  • WŚCIEKLIZNA, JAPOŃSKIE ZAPALENIE MÓZGU, CHOLERA oraz BIEGUNKA PODRÓŻNIKA;
  • Istnieje również możliwość poszerzenia profilaktyki przeciwko KRZTUŚCOWI;
  • KLESZCZOWE ZAPALENIE MÓZGU – wirusowa choroba, profilaktyka zalecana przed wyjazdem m.in. do Wietnamu;
  • Szczepienia przeciwko SEPSIE – wywołana meningokokami; rzadko występująca, przebiega w ciężki sposób.

W zależności od kraju, do którego wyjeżdża podróżny, charakteru podroży (podróż służbowa, wycieczka) terminu, czasu pobytu, jak również sytuacji epidemiologicznej, obowiązującej w danym kraju, zalecane szczepienia mogą się różnić.

W Przylądku Zdrowia Pacjenci mogą liczyć na szczepienia i konsultację medyczną przed wyprawą!

Jeżeli chcą się Państwo wybrać w niedalekiej przyszłości do kraju Azji Południowo- Wschodniej, zapraszamy do umówienia się na wizytę konsultacyjną w przychodni Przylądek Zdrowia. Świadczymy usługi w zakresie medycyny podróży dla całych rodzin. Nasi specjaliści określą, jakie szczepienia są potrzebne i odpowiedzą na pytania dotyczące wyjazdu, w tym wyposażenia apteczki podróżnika.  Na wizytę można się umówić, dzwoniąc pod nr 570 577 000 lub też korzystając z rejestracji online, dostępnej na stronie naszej przychodni.

Skip to content