Jakie są objawy nadwrażliwości na słońce?
Każdy z nas przynajmniej raz w życiu przechodził reakcję uczuleniową. Co ważne, ilość osób cierpiących na alergię różnego rodzaju zwiększa się z roku na rok. Podobnie jest z liczbą czynników, które ją powodują. Alergią, która zwykle objawia się wiosną jest nadwrażliwość na słońce. Jakie są jej objawy?
Nadwrażliwość na słońce – co to takiego?
Alergia jest niewłaściwą reakcją organizmu na często niegroźny czynnik. Nadwrażliwość na słońce to fotodermatoza, czyli choroba skóry spowodowana ekspozycją na światło. Objawia się wystąpieniem na skórze oznak charakterystycznych dla uczuleń skórnych. Mogą to być różnego rodzaju wysypki, plamy, swędząca pokrzywka, zaczerwienienia na skórze, a nawet drobne pęcherzyki. Najczęściej pojawiają się w miejscach, które były odsłonięte, a tym samym narażone na działanie światła słonecznego. Warto zaznaczyć, że objawy uczulenia na słońce dość rzadko pojawiają się na twarzy, choć jej ekspozycja jest niemal bezustanna.
Co może spowodować nadmierną wrażliwość na słońce?
Zdarza się, że skórę uwrażliwiają zażywane leki, np. moczopędne lub przeciwzapalne, zioła, takie jak dziurawiec lub bergamota oraz składniki wykorzystywane w kosmetykach (chociażby alkohol lub środki przeciwbakteryjne). Warto zaznaczyć, że nadwrażliwość spowodowana ekspozycją na słońce, krótko po zażyciu określonych leków, ziół oraz po zastosowaniu kosmetyków, nazywana jest reakcją fotokontaktową, a jej objawem może być ślad przypominający oparzenie. Nadwrażliwość na promienie słoneczne mogą powodować także schorzenia uwarunkowane genetycznie, chociażby porfirie, toczeń rumieniowaty układowy oraz ogniskowa postać tocznia. O jej występowaniu decydują też predyspozycje rodzinne, jednak to od czynników środowiskowych zależy, czy się uaktywni.
Jak rozpoznać objawy?
Objawy nadwrażliwości są łatwe do zaobserwowania, ponieważ zazwyczaj już kilka minut po kontakcie skóry ze słońcem pojawia się wysypka. Może wystąpić także swędzenie i objawy ogólnoustrojowe, do których zalicza się gorączka, dreszcze oraz ogólne złe samopoczucie. Do zmian skórnych należą także:
- grudki wysiękowe,
- grudki,
- pęcherzyki (zwykle występujące w okolicy mostka i rąk),
- pokrzywka słoneczna (pojawiająca się najrzadziej).
W chwili rozpoznania symptomów lub podejrzenia, iż mogą być one spowodowane ekspozycją na słońce, warto udać się niezwłocznie do specjalisty, którym jest lekarz ogólny Kraków.
Jak zapobiec nadwrażliwości na słońce?
Tak jak w przypadku innych nadwrażliwości, istotne jest unikanie uczulającego czynnika. Istotna jest ochrona niektórych części ciała przed szkodliwym działaniem światła słonecznego. Osoby cierpiące na tę dolegliwość, powinny ubierać się w lekkie i przewiewne ubrania, najlepiej takie, które zasłaniają ciało. Warto zadbać także o nakrycie głowy, które osłoni szyję i twarz. Ochroną przed światłem słonecznym jest także stosowanie kremów z filtrem UV. Pomocna może być również suplementacja selenem i beta-karotenem – mają one działanie ochronne i przeciwutleniające.
Co zrobić w przypadku wystąpienia nadwrażliwości?
W przypadku zauważenia u siebie objawów typowych dla nadwrażliwości na słońce, należy udać się do lekarza. Profesjonalną poradą oraz pomocą zawsze służy lekarz ogólny Kraków lub alergolog Kraków. Alergii nie da się wyleczyć, jednak można ją kontrolować. Podstawą jest unikanie bodźców uczulających. Należy nadmienić, że w chwili oddziaływania alergenów przez wiele dni w roku, konieczne jest przewlekłe leczenie. Najczęściej wiąże się to z zażywaniem leków przeciwhistaminowych czy glikokortykosteroidowych.