+48 570 577 000

przyladek@przyladekzdrowia.pl

Poniedziałek - Piątek

08:30 - 19:30

ul. Kamieńskiego 47

Kraków, 30-644

Follow Us
Przylądek Zdrowia  >  Blog   >  Czym może objawiać się anemia u dziecka?

Czym może objawiać się anemia u dziecka?

Czym jest anemia?

Anemia, czyli niedokrwistość to stan chorobowy, w którym poziom hemoglobiny spada poniżej prawidłowych wartości.

Co jest najczęstszą przyczyną anemii u dzieci?

Najczęstszą przyczyną anemii u dzieci jest niedobór żelaza będącego składnikiem hemoglobiny. Gwarantuje ono właściwą budowę i działanie krwinki czerwonej. Jego niski poziom sprawia, że dochodzi do niedotlenienia tkanek, a tym samym pogorszenia stanu zdrowia. Pierwiastek ten jest pozyskiwany przez organizm z dostarczanego pokarmu. Zostaje wchłonięty razem z innymi składnikami odżywczymi w jelitach, a następnie transportowany przez krew w organizmie. Przyczyny niedoboru mogą być zróżnicowane:

• niewystarczająca ilość żelaza przyjmowana w pokarmach (przez co zapasy żelaza w organizmie zostają wyczerpane);

• za małe wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego;

• większe zapotrzebowanie na żelazo, w przypadku np. okresu dojrzewania czy  wcześniaków itp.;

• nadmiernej utraty krwi – dochodzi do niej na skutek różnego rodzaju krwawień, np. w wyniku urazów.

Problem niedokrwistości pojawia się głównie u dzieci urodzonych zbyt wcześnie, ponieważ nie mają one możliwości zgromadzenia odpowiednich zapasów żelaza w życiu płodowym. Na anemię są też narażone noworodki, których matki będąc w ciąży, cierpiały na niedobór żelaza. Problem ten pojawia się również w przypadku bliźniąt.

Innym powodem niedokrwistości może być nieprawidłowe wchłanianie żelaza z powodu chorób przewlekłych przez nieleczona celiakię.

Objawy anemii u dziecka – co może zaniepokoić rodzica?

Jednym z pierwszych sygnałów anemii u dziecka może być niewystarczające przybieranie na wadze lub utrata apetytu. Na niedokrwistość wskazują też kłopoty ze snem, częste infekcje lub blade śluzówki. W przypadku zaobserwowania powyższych objawów należy udać się do Lekarza, który zazwyczaj zleci wykonanie badań diagnostycznych. Wielu informacji w tym przypadku dostarczy morfologia krwi.

W jaki sposób diagnozuje się anemię u dzieci?

Kiedy Pediatra lub rodzic zauważy objawy mogące wskazywać na niedokrwistość, zlecane jest badanie krwi. Poziom hemoglobiny niższy niż 10,5-11g/dl oznacza anemię której powodem może być spowodowana niedostateczną ilością żelaza w organizmie. Morfologia krwi oraz ocena stężenia żelaza w surowicy są jednymi z badań, pozwalających zdiagnozować nieprawidłowości. Warto zaznaczyć, że anemia u dziecka powyżej 2. roku życia, wynikająca z niedoboru żelaza, może świadczyć o poważnych chorobach, dlatego też Lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych.

Jak zapobiegać niedokrwistości?

Profilaktyka anemii u dziecka polega głównie na stosowaniu odpowiedniej, bogatej w żelazo diety. Warto nadmienić, że źródłem żelaza jest mięso i żółtka jaj. Istotne jest podawanie dziecku domowych zup oraz warzyw i owoców, bogatych w witaminę C (ułatwia ona wchłanianie żelaza). W przypadku niemowlaków, dobrze, jeśli rodzice stopniowo rozszerzają jego jadłospis.