Jakich zasad powinien przestrzegać senior w upalne dni?
Wysoka temperatura, która pojawia się wraz z nadejściem lata może być niebezpieczna dla osób starszych. Długotrwałe przebywanie na słońcu często jest powodem przegrzania organizmu i wystąpienia udaru cieplnego. Problemy mogą odczuwać zwłaszcza osoby cierpiące na schorzenia układu sercowo – naczyniowego.
Nadciśnienie tętnicze a wysokie temperatury
Upał jest szczególnie niebezpieczny dla seniorów cierpiących na problemy z ciśnieniem. Osoby będące pod kontrolą lekarza, z powodu tego schorzenia, powinny wiedzieć, że wraz z wiekiem słabsza bywa zdolność organizmu do normowania ciśnienia. Osobom z nadciśnieniem tętniczym zazwyczaj zaleca się m.in. unikania przebywania na zewnątrz, gdy temperatura w ciągu dnia jest najwyższa, częstsze pomiary ciśnienia oraz nawadnianie organizmu. Szczegóły dotyczące postępowania najlepiej jest omówić w trakcie wizyty kontrolnej.
Dieta seniora podczas letnich upałów
W gorące, letnie dni zaleca się wybranie lżejszej diety. Dobre w tym przypadku jest spożywanie owoców, warzyw, jak również sałatek. Istotne jest picie napojów, w celu nawodnienia organizmu. Dziennie powinno być to około 2 litrów, najlepiej wody mineralnej. Nie jest zalecane picie alkoholu, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Alkohol powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych przez co szybciej dochodzi do przegrzania.
Jakie mogą być objawy przegrzania organizmu? Dobry internista Kraków wyjaśnia!
Do przegrzania organizmu dochodzi w przypadku wzrostu temperatury ciała ponad normę. W takiej sytuacji senior może odczuwać ogólne osłabienie, nudności, a nawet wymioty i nadmierne pragnienie. Często pojawia się ból głowy oraz zawroty. W przypadku zaawansowanego przegrzania dochodzi do zaburzeń oddychania, utraty przytomności oraz wystąpienia drgawek.
Postępowanie seniora w czasie upałów
Ponieważ przebywanie na zewnątrz w czasie upałów jest niebezpieczne szczególnie dla osób w starszym wieku, najlepiej jeśli w godzinach 11-16 pozostaną oni w domach. Długotrwałe przebywanie na słońcu może spowodować zaburzenia w oddychaniu, a nawet utratę przytomności. Gdy wyjście na zewnątrz jest konieczne, senior powinien posiadać nakrycie głowy i przewiewne ubranie. Zalecane jest też stosowanie kremów z filtrami UV w celu ochrony przed słońcem. Osoby starsze nie mogą zapominać o regularnym nawadnianiu organizmu. Niezalecany jest natomiast wysiłek fizyczny, dlatego też pracę na działce warto odłożyć na chłodniejsze dni.
Bezpieczeństwo seniora w gorące dni jest najważniejsze!
Dbając o własne bezpieczeństwo, osoba starsza powinna być świadoma, że zażywanie niektórych leków może źle wpływać na jej kondycję. Wśród takich specyfików znajdują się m.in. leki uspokajające, przeciwdepresyjne, przeciwhistaminowe jak również nasenne. Aby senior mógł bezpiecznie przetrwać upalne dni, dobrze jeśli zostanie w mieszkaniu, w którym będzie włączony wiatrak, dający orzeźwiający chłód. Zaleca się też zmniejszenia częstotliwości gotowania, gdyż urządzenia w kuchni wytwarzają ciepło, a para wodna powstająca w trakcie, dodatkowo wzmaga uczucie gorąca.
Dobry Internista Kraków radzi, by uważać na siebie w czasie upałów i unikać nadmiernego przebywania na słońcu. Dzięki temu można uniknąć przykrych problemów zdrowotnych. Jeśli jednak pojawią się objawy przegrzania organizmu lub podejrzenie udaru, należy jak najszybciej zgłosić się do Przychodni. W Przylądku Zdrowia możliwa jest również rejestracja online.